30 Oca 2012

BENİM UÇAK KORKUM

2 Yorum Genel

Hafta sonu uçakla İstanbul’a geldim. Zannediyorum ki pek çoğumuzun uçak korkusu var ve ben bunun kaynağını anlamaya çalışıyorum. Gerçi korkumun kaynaklarını bayağı azalttım ama hala strese giriyorum. Nedir bu uçak korkusu çok merak ediyorum doğrusu. Bilimsel kaynaklar en güvenilir seyahat aracı olarak  uçağı gösteriyor. Söz konusu uçağa binmek olunca bilim, akıl devre dışı kalıyor. Uçak korkusu olanlarla konuştuğumda herkesin farklı durumlardan korktuklarını tespit ettim. Kimi uçak inerken, kimi kalkarken, kimi sallanınca vs. vs. Ben başlangıçta her pozisyonda korkuyor, günler öncesinden bunun paniğini yaşıyordum. Bir gün yanımda oturan tonton bir amca benim korktuğumu görüp(çünkü ellerimle dizlerimi tutmuş ve kaskatı bir haldeydim.)bana:

-        Korkacak bir şey yok kızım, arabayla yolda giderken araba çukurlara düşüp sallanmıyor mu? Aynı onun gibi uçağın yolunda da yokuşlar, inişler, çukurlar, taşlar var, öyle kabul et,  dedi.

Bu ben de çok büyük bir rahatlama yarattı. Yine her zamanki gibi kafamda bir ampul yandı. Tabii ya, uçakta bir yoldan gidiyor, ne var ki bunda, yol bu her şey olabilir.

Hemen düşünmeye başladım ,”ne yapabilirim, nasıl yapabilirim?” İmgelemenin gücünü biliyorum.

”İlgi nerdeyse, enerji ordadır.” en sevdiğim sözlerden biridir.” O zaman ”Algımı nasıl değiştiririm?” diye düşünmeye başladım ve o günden sonra uçak harekete geçmeye başladığı anda imgeleme  yapmaya başladım.

Şöyle ki; kendimi arabamda giderken hayal ediyorum, elimde direksiyon ve arabayı sürüyorum. Uçak kalkışa geçtiği anda ben de harekete geçiyorum. Kalkışta çok dik bir yokuş çıkıyorum ve kemer ikaz ışıkları sönünce gözlerim açıyorum. Herhangi bir sallantıda, çukurlarla dolu bir yolda arabamı sürüyormuş gibi tekrar zihnimde canlandırmaya başlıyorum. Böyle böyle korkumu önemli ölçüde azalttım.

Doğal nefes egzersizlerini öğrendikten sonra ilk işim uçak yolculuğu sırasında nefes alıp vererek rahatlamaktı. Ki bu en iyisiydi. Çünkü nefese odaklanınca hiçbir şey düşünemiyorsun, otomatikman bir rahatlama ve onun üstüne de imgeleme yapınca çok iyi oluyor.

İnişe geçinceye kadar zaten pamuk gibi oluyor, çok rahatlıyorum.

Belki bazılarınıza yardımcı olur diye yazdım ya da bundan ilham alıp, kendi rahatlama modelinizi kendiniz bulursunuz

Kim bilir?

Yazar:
Yazar hakkında detaylı bilgiyi hakkında sayfasında bulabilirsiniz.


2 Yorum

  1. Cevapla Melek Özdural Bayındır dediki:

    Birkaç sene önce Ankaradan Çeşmeye gitmek üzere İzmir uçağına binmiştim aslında önceleri uçağa binmek bana büyük keyif verirdi herşeye bulutların ötesinden bakmak dünyayı yukardan izlemek şehirleri yolları dağları ırmağı denizi kovalamak benim için çok eğlenceliydi taa ki o uçağa binene kadar herşeyden önce yan sıradaki koltuklardan birinde bir sarhoş vardı ve o sarhoşun yanında oturmak zorunda kalan bayanın tedirginliği ve o sarhoşu uçağa alan mürettebata olan kızgınlığıyla bizleri etkisi altına alan huzursuzluğuyla başladı benim rahatsızlığım ki Türkiye o sene zehirli kene vakalarıyla çalkalanıyordu bir baktık ki adamın üzerinden kene tarzı bir böcek yerlerde dolanmaya başladı ben de ufak bir panikle hostese seslendim böcek olayı atlatıldı daha sonra pilot geldi ama sarhoşu ayıltıp dışarı çıkartmaları mümkün olmadı sarhoşun yanındaki bayanı ön sıralardaki başka bir koltuğa yerleştirdiler neyse uçağın havalanmasıyla keyfim yerine geldi ancak karanlık çöktüğü için camdan birşey gözükmüyor dikkatimin büyük çoğunluğu uçağın hareketlerinde odaklanmıştı daha önceleri büyük zevkle yaptığım uçak yolculuğu benim için gerilimli olmaya başlamıştı ve acaip kasıldım gözlerimi kapatıp durumu geçiştirmeye çalıştım ama bu da bir fayda sağlamadı uçak sallanıp duruyordu kendi durumuma çok şaşırdım daha önce hiç böyle bir uçak yolculuğu yaşamamıştım.Aradan seneler geçti birdaha uçağa binmedim kara yolunu tercih ettim ancak şimdi de 2 senedir araba ve otobüs yolculukjlarında da aynı endişe ve paniği yaşıyorum arabada eşimin yanına dahi oturamaz oldum arkada bile tedirginlik yaşıyorum arabayı kullanan ben olduğumda ise sorun yok .Sadece yolculuklarda değil çocuklarımı da şehirler arası bir yolculuğa çıkartırken de paniğim günler öncesinden başlıyor geceleri uyuyamıyor saatler yaklaştıkça artıyor son bir saat yada yarım saatte ağlama nöbetlerim başlıyor çocuklar gidecekleri yere varana kadar bu geçmiyor daha sonra hiçbirşey yaşamamışcasına normale dönüyorum dönüşlerinde de aynı ritüeli yaşıyorum.Ben de bir panik atak hastasıyım bunu yenmenin ne kadar zor olduğunun da farkındayım oğlanların daha askerlik süreci var en kısa zamanda doktora gitmem gerektiğini sağdan soldan tavsiye edilen sakinleştiricilerin kısa süreli fayda sağladığını da biliyorum.Bu hafta bir doktordan randevu aldım ve ilk adımı atıyorum hayırlısı olsun bakalım….

  2. Cevapla Arzu ESEN ATASAKUN dediki:

    Ben de uçak korkusu olanlar grubundayım , yada grubundaydım daha doğru olur, Birkaç uçak yolcuğundan sonra rahatlama yöntemi geliştirdim ben de. ilk başta uçağın kalkış ve inişteki güçlü motor sesi ve titreşiminin beni korkuttuğunu anladım. o yüzden uçak bu pozisyondayken ayaklarımı hafifçe yerden kaldırıp o titreşimi hissetmemenin ve kulaklarımı kapatıp güçlü sesi duymamanın beni rahatlattığını anladım. ama korku bu ya baktım ki uçak havada titrediğinde de korkuyorum yada manevra yaptığında. anladım ki ben güvende hissetmiyorum kendimi o yüzden korkuyorum. daha sonraki korku yenme yöntemim olumlamalar söylemek oldu. ” uçağın havalanması güvenli, uçağın uçması güvenli, uçağın inmesi güvenli, yaşamayı seçtim , nefes almayı seçtim, uçağın titremesi güvenli, tanrı benimle, tanrı beni koruyor, tanrıya teslim oluyorum , sürece teslim oluyorum” gibi olumlamaların beni gerçekten sakinleştirdiğini gördüm. artık bu olumlamaları bile söylemeye ihtiyaç duymadan uçağa binebiliyorum. Çünkü bu olumlamalar benim hayattaki seçimlerim. artık böyle yaşıyorum.Korkularım hayatı yaşamama engel oluyor. Her durumda 2 seçenek var önümde ; biri olumlu biri olumsuz. ben artık olumluları seçiyorum. Kork kork nereye kadar! sıkıldım artık korkmaktan ! çünkü yaşamayı seviyorum:D:D

Yorum Yazın

 Çankaya Mah. İnönü Bulvarı
Panaroma Apt. Kat:2 No:23
Akdeniz/Mersin
Telefon: +90 324 237 44 13